לאדינו                                                             
מאיזה מוצא את/ה?
[תוצאות]

לאדינו | ספניולית

לדינו
ladino

אזרחות ספרדית
 
מונה:

התחברות לחברים

דף הבית >> אישים בולטים בלאדינו >> אהרון כהן ז"ל
 


 אהרון כהן 

אהרן כהן ז"ל
תל-אביב 10.8.1934 – פתח תקווה 7.1.2011

אהרן כהן ז"ל, היה נשוי למתילדה לבית סראנו, אב שלושה וסבא לשלושה עשר, תושב ירושלים משנת 1952 תרם רבות לעיר ירושלים בפרט ולעם ישראל בכלל.

ב- 1934 נולד בתל-אביב לאם ספרדייה ילידת ירושלים ולאב יוצא תימן. 

 הוא למד בתל-אביב ובישיבה בכפר הרא"ה.  ב-1957 סיים את לימודיו לתואר ראשון  בספרות ותנ"ך באוניברסיטה העברית, ונסע לשליחות באיטליה, שם בנה את תנועת "בני עקיבא" ברחבי איטליה.

ב-1960 הוא התחתן במילאנו עם מתילדה סראנו וחזר אתה לארץ. במשך שנתיים הוא מילא את התפקיד של מרכז ההדרכה בכפר בתיה (מוסד של עליה הנוער) וב- 1962 להשתקע עם אשתו ובתו הראשונה בירושלים בשכונת רוממה המורחבת בה הוא הקים ועד אזורי, ובזכות פעילותו הנמרצת נבנו בשכונה כביש וקופת חולים, והוסדר שרות אוטובוסים. הוא היה ממייסדי  בית-הכנסת "תקוותנו" בשכונה. 

ב-1968 עבר עם משפתחו לגור בקרית משה, וגם שם הקים וניהל ועד אזורי שתרם רבות  לשכונה, ובהשתדלותו נבנתה קופת החולים בשכונה ונסלל הכביש  ברחוב בו היה  גר, רח' ריינס.

בין השנים 1964 ו-1967 ניהל אהרן כהן את ביה"ס התיכון "אפרתה" ולאחר מכן שימש כסגן מנהל ביה"ס התיכון "אוולינה דה רוטשילד". באותן השנים סיים את התואר השני בספרות וחינוך באוניברסיטה העברית.

בין השנים 1968-1973 מלא אהרון כהן התפקיד של ראש המשמרת הצעירה העולמית של המפד"ל. באותן השנים עסק בקליטת עליה וביתו היה פתוח תמיד לרווחה לאורחים מכל העולם.

במשך 30 שנה אהרן היה פעיל  במפד"ל והיו שנים שהוא היה המועמד מספר 13 ברשימת המפלגה לכנסת, כשהמפד"ל קיבלה 12 מנדטים.

ב-1973 הוא קיבל את התפקיד של מנהל מדרשית "עמליה" אותה ניהל עד 1997. בשנים אלה הוביל אהרן כהן, מחנך רחב דעת ורחב אופקים, את מדרשת עמליה והפך אותה לבי"ס תיכון מוביל בירושלים ואגב כך  הביא   לאינטגרציה ברוכה ומוצלחת בין בנות מכל העדות והמוצאים מכל רחבי ירושלים לבנות מחוננות מכל הארץ. תחת הנהלתו  הפכה מדרשת "עמליה" לסמל ומופת למצוינות לימודית ולגישור פערים חברתיים, תלמידות רבות שהעמיד לאורך השנים מברכות אותו יום-יום על עשייה מבורכת  זאת. אהרן שילב את לימודי הלאדינו  בבית-הספר כחלק מלימודי בחינות הבגרות , ועשרות תלמידות למדו לאדינו במשך 14 שנה. הוא נחשב אחד הפעילים הראשונים להחייאת שפת הלאדינו .  על פעילותו ב"עמליה" אהרן קיבל בתשנ"ח את התואר "יקיר של הינוך הדתי" מארגון  המורים הדתיים בישראל.                                                                    

ב-1976 אהרן נשלח יחד עם עוד שלושה בחורים  לשליחות סודית  מטעם המדינה אצל יהודי אתיופיה, ובחזרתו היה בין הדוחפים העיקריים לעלייתם של יהודי אתיופיה לארץ.יהודי אתיופיה מתייחסים אליו כמציל ומושיע.
 
אהרן מילא עוד שליחויות קצרות רבות, באיטליה ובטורקיה, בחבר העמים ובארה"ב ושימש כרב לעת מצוא בקהילות קטנות באיטליה בתקופות הקיץ, כשרבניהן יצאו לחופשה.  במשל 8 שנים מילא את התפקיד של רב בחגים בקהילת פיזה (איטליה). אהרן היה שייך ליחידת המרצים בצבא ונתן הרצאות וניהל במשך שנים רבות סדרים לחיילים וליהודי אתיופיה עם משפחתו.

מאז צאתו לגמלאות אהרן כהן מילא את התפקיד של מנכ"ל הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו.
במסגרת תפקיד זה הוא ארגן בירושלים ומחוצה לה כינוסים, פגישות,ימי עיון ואירועים רבים, שהיתה להם המטרה לשמר ולפתח את תרבות  הלאדינו. כגולת הכותרת של תפקידו זה ניתן לציין את הקורס למורים ופעילים בלאדינו, שמציין השנה את שנתו השתיים עשרה. בזכות קורס זה קמו עשרות חוגים חברתיים בכל הארץ, שמקיימים שעורים, ימי עין, קורסים,  ימי נופש, הופעות וכדומה.

ב-1999 אהרן קיבל בטאורמינה שבסיציליה פלקט מכסף ע"ש "א. לאביסי", "בזכות זה שהתבלט בפתרון בעיות סוציאליות ותרבותיות בקרב האומה שלו" (ציטוט).

אהרן כהן הצטיין ברחב דעת, בחזון, בהתמדה, בדבקות במטרה, ובענווה  הראויה   בהחלט לציון ולהערכה רבה. זאת דעתם של רבים שהיו בקשר אתו במשך שנות פעילותו הענפה. 
אהרן כהן נפטר בפתח תקווה ב-7.1.2011.


כתבה:
"מורה לחיים" - ח"כ דליה איציק נפרדת המורה שלה אהרון כהן ז"לפרסומים:
1) אהרן כהן, מאמבובר לירושלים, פרקי יומן בתוך הספר "המשימה אתיופיה" מאת עזריאלי- מייזליש, ספרית אלינר, ירושלים 1989-2010.
2) אהרן כהן, זבד הבת, כנה, ירושלים 1990.
3) אהרן כהן, אמא אבא, הוצאה פרטית, ירושלים 1996.
4) C.a. Viterbo – A. Cohen, Ebrei di Etiopia, Due diari), Giuntina, Firenze 1993.
 

                                                                                                                                                                            
 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

לאדינו           Ladino


קאזה זוארץ


ספרדי טהור
תאריך ושעה
 

גיא זוארץ - לאדינו ופיוט מבית אבא
כנס לאדינו