לאדינו                                                             
מאיזה מוצא את/ה?
[תוצאות]

לאדינו | ספניולית

לדינו
ladino

אזרחות ספרדית
 
מונה:

התחברות לחברים

דף הבית >> תאטרון >> בוסתן ספרדי
 

בוסתן ספרדי / יצחק נבון

בוסתן ספרדי הוא מחזה מאת יצחק נבון שהועלה לראשונה בתיאטרון "בימות" בהפקתו של יעקב אגמון ובבימויו של יוסף מילוא, בשנת 1969.

זהו קולאז' תיאטרלי-מוזיקלי, המספר את סיפורה של השכונה הספרדית אוהל משה בירושלים של שנות ה־30 של המאה ה-20. החיים התוססים של דיירי השכונה רוויים בשירת קודש וחול, בסיפורים משעשעים ובהומור בשפת הלאדינו.

בהפקה המקורית השתתפו: רבקה רז, דודו אלהרר, אתי גרוטס, אברהם מור.

הפקה נוספת של המחזה והפעם בתיאטרון "הבימה" הייתה בשנת 1998 בבימויו של צדי צרפתי. המחזה הוצג למעלה מ-1,000 פעמים וממשיך להציג גם כיום. בין המשתתפים: יעקב כהן, רובי פורת-שובל, פולי רשף, גיא זו-ארץ, דפנה ארמוני, אילן לייבוביץ', לילך כספי, סיגי חזמה, נירית אהרוני-שווייצר, אמיר לוי, שמחה ברבירו, אוֹרי בדר, גיל קפטן, אורי בנאי, גלית גיאת, דגנית דדו, מיכל ברנד.

בוסתן ספרדי


המחזה
את המחזה מספר אחד מילידי  ירושלים בחור כבן 40 בשם משה " מושון" ( שמייצג מן הסתם את המחבר נבון ). בן השכונה שעזב אותה לפני שנים רבות שחוזר אליה ומספר לקהל את זיכרונותיו מהימים הטובים שחלפו בעזרת השחקנים האחרים שמשחזרים לנגד עיני הצופים התרחשויות שונות מימי צעירותו של מושון .
ההצגה בנויה מקטעים שונים שבאמצעותם מתקבלת תמונה שלמה של השכונה באותן ימים . וכך למשל מופיעה אימו של המספר הנישא כתינוק על עריסתו ונעימות ספרדיות מלוות אותו לאורך כל זיכרונותיו .
בהצגה מופיעות הדמויות של אביו ואחיו ושאר טיפוסים צבעוניים ומעניינים של הסביבה והתקופה כמו אבו רפול השמש שמעיר את תושבי השכונה לסליחות ומקיץ כל נרדם עם הערות הנוגעות למצבו ולמוצאו המשפחתי, יחסי שכנים בשכונה , אישה הנוסעת לקבר רחל כדי להתפלל על שבעלה שולח עיניים לאחרת נערה סלוניקאית שאינה מוצאת לה בעל, מגיד עתידות אב שהולך לקנות חלקת קבר בהר הזיתים ועד לסיפור הדרמטי מכולם על הנערה שמסיבת כלולותיה מתקלקלת באשמתה כאשר היא טופלת על יתומה את האשמה החמורה שהיא אינה בתולה … .

וכך דרך קורות המשפחה של מושון ,משפחת קסטל , והטיפוסים הקשורים בה מתוודה הצופה לשכונה הספרדית ולתרבותה השורשית פולקלורית דהיינו מנהגים שעוברים מאב לבן ומאם לביתה מאכלים אמונות תפלות של קמיעות לחשים סגולות מרפא וסגולות פוריות סגולות למציאת חתן וסגולות לממון ועושר עינה בישא ועוד ועוד דרכי מחשבה. של העדה הספרדית בירושלים בשנות המנדט הבריטי באופן ספציפי בשכונת אוהל משה ליד שוק מחנה יהודה וההווי המשותף ליהודי הבלקן מסלוניקי בולגריה ותורכיה .
את כל זה ניסה נבון לאגור ולהביא לידיעת הציבור מתוך חשש אמיתי שישכח . במידה מסוימת הוא הצליח במשימתו . גם על ידי הפרסום הגדול שלו זכתה ההצגה .

"בוסתן ספרדי" זכה בפרס "כינור דוד" בשנת 1970 והוקרן כסרט טלוויזיה בערוץ הממלכתי היחיד אז ב-1970 . ולאחר מכן ירד מהבמה ונראה היה שנשכח.
המחזה עלה שוב ב-1998 ב"הבימה " בבימויו של צדי צרפתי ואז למרבית ההפתעה המחזה הנוסטלגי הצנוע התגלה כמצליח הרבה יותר אפילו הנשיא החמישי מהופעתו המקורית וגירסתו הנוכחית בבימויו של צדי צרפתי עומדת בעת כתיבת שורות אלה על 974 הצגות וההצגה האלף מן הסתם אינה רחוקה.

 

 

                                                                                                                                                                            
 + הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

לאדינו           Ladino

קאזה זוארץ


ספרדי טהור
תאריך ושעה
 

גיא זוארץ - לאדינו ופיוט מבית אבא
כנס לאדינו