לאדינו                                                             
מאיזה מוצא את/ה?
[תוצאות]

לאדינו | ספניולית

לדינו
ladino

אזרחות ספרדית
 
מונה:

התחברות לחברים

דף הבית >> זמרי לאדינו >> דורית ראובני
 

דורית ראובני
דורית ראובני


דורית ראובני (נולדה ב-1952) היא זמרת ישראלית, מהסולניות הבולטות של להקת פיקוד מרכז בתחילת שנות השבעים. בילדותה התגוררה בארגנטינה, ובעקבות כך שרה מספר שירים בסגנון דרום אמריקאי. באלבומה האחרון שרה שירים בלדינו. השתתפה גם בהפקת מספר דיסקים של שירי ילדים.

 

ביוגרפיה
נעורים ושנות ה-70ראובני נולדה בקיבוץ שער העמקים לאברהם (בטא) ואסתר (אסתיקה), עולים מיוגוסלביה דוברי לדינו כשפת אם. בילדותה נסעה עם משפחתה לשליחות בארגנטינה, שם נחשפה למוזיקה הדרום אמריקאית והושפעה ממנה. עם חזרתה לארץ המשיכה לעסוק בתחום המוזיקה. הופיעה בתוכנית "תשואות ראשונות", והתגלתה על ידי מוני אמריליו. את שירותה הצבאי עשתה בלהקת פיקוד מרכז, שם הצטרפה ב-1971 לשלישיית פיקוד מרכז יחד עם צביקה כרמל וגיא יפה. יחד עם השלישייה שרה את השירים "היום היום" ו"יש פרחים" אשר זכו להצלחה רבה. בסוף אותה שנה השלישייה הצטרפה לצוות הווי הצנחנים, ובמסגרת זו שרה ראובני את השיר "מסביב למדורה" שזכה גם כן להצלחה רבה. את השיר הייתה אמורה לשיר בהתחלה להקת הנח"ל, אך בעקבות ה"מרד" שהתחולל בלהקה לאחר שיאיר רוזנבלום לא הרשה לגידי גוב לבצע את השיר, זכתה בו ראובני.

ב-1972 העלתה להקת פיקוד מרכז את תוכניתה "שר מי ששר אחרון". באותה העת היה יעקב (יענקל'ה) מנדל חבר נוסף בלהקה, ומאוחר יותר השניים נישאו. במסגרת התוכנית הקליטה ראובני כסולנית את "שבחי החושך" ואת "האיש מן הבקעה".

ב-1973 הוציאה ראובני את אלבומה הראשון, "ציפור בגשם", שאת כולו הלחין מוני אמריליו. באותה שנה היא זכתה במקום השלישי בפסטיבל הזמר והפזמון, עם השיר "רכבת העמק" (מילים יורם טהרלב, לחן מוני אמריליו). שנה לאחר מכן השתתפה בערב שירי רחל המשוררת, ובו שרה יחד עם דני כץ וחנן יובל את השיר "פגישה, חצי פגישה". באותה שנה השתתפה גם במופע "ניחוחי חציר", מופע שהוקדש ליוצרי ההתיישבות העובדת.

בתקופה זו השתתפה ראובני בפרויקטים של חברת "ישראדיסק", ובמסגרתם הקליטה מספר שירי ילדים. ב-1978 הוציאה את אלבום האוסף הראשון שלה, "לילות", וגם חזרה לעבוד עם יאיר רוזנבלום כשהעלתה את המופע "לקום בשש בבוקר" עם דודו זכאי.

שנות ה-80 וה-90
בשנת 1986 יצא אלבום האוסף "כזאת אני", הכולל שירים ישנים של ראובני, גם בלהקת פיקוד מרכז, חלקם מחודשים, לצד שירים חדשים, כגון "הימים הטובים", "שיר קטן לערש", "בושה בשמש" ו"נוסטלגיה" ("סובב גלגל המזלות..."), אשר זכה להצלחה יחסית. האלבום לא נחל הצלחה.

פרט לכך, מיעטה דורית ראובני בפעילותה המוזיקלית באותן שנים. היא שבה לתחום ב-1987, ושנה אחר כך הוציאה את התקליט "שינויים", בעזרתם של אילן וירצברג כמנהל מוסיקלי וחוה אלברשטיין כיועצת אמנותית. בין השירים המצליחים באלבום היו "קח כל מה שאלוהים נותן" שכתב והלחין שמעון גלבץ (אותה גרסה של השיר תופיע גם באלבומה הבא), "אדם צובר זכרונות" שהלחין גלבץ למילותיה של יונה וולך וחודש לימים על ידי אברהם טל (וגם גרסה זו תופיע באלבומה הבא), "נתתי לך ללכת", "בחופשתו", למילים של רחל שפירא וללחן של חנן יובל, "סיום", שכתבה לאה גולדברג והלחין וירצברג, ושיר הנושא, אותו כתבה בעצמה ראובני ללחן של וירצברג. בתקופה זו השתתפה לצד דודו פישר במופע שירי משפחת מלבסקי. ב-1993 הוציאה את האלבום "בית בקצה הקשת", בהפקה מוזיקלית של אורי הרפז ואילן וירצברג. האלבום כלל מספר חידושים ללהיטי עבר ושירים נוספים כגון "היום האחרון לבצורת" (אשר צולם לו קליפ שבאחד מקטעיו נשמע ונראה ברק, ואז ראובני, הנגנים והקהל נרטבים בגלל גשם), "אתה שהיית איתי", "פורשת כנף", "לא הבטיחו לי גן ורדים" (שהוקלט בשנת 1990), "שיר לדרום אמריקה" (במקור של מרסדס סוסה, תורגם על ידי אהוד מנור) ו"בית בקצה הקשת", שבוצע בקדם אירוויזיון 1993. בשנות ה-90 החלה ראובני לעבוד כמורה לפיתוח קול, ובשנת 2000 הוציאה את אלבומה האחרון עד כה, "לדינו", של שירים בלדינו, שפת האם של הוריה.

בנובמבר 2008 הוציאה ראובני לאור את הסינגל "לונה" (Luna), שיר ספרדי של פדרו הררו, בגרסה עברית שראובני תרגמה בעצמה, מתוך אלבום חדש שפרטים עליו לא נחשפו עד כה, פרט לשיר הזה.

דיסקוגרפיה
"ציפור בגשם", 1973
"לילות", 1978
"כזאת אני", 1986
"שינויים", 1988
"בית בקצה הקשת", 1993
"היום היום - משיריה היפים של דורית ראובני", 1996
"לדינו", 2000

האתר הרשמי של דורית ראובני
 

                                                                                                                                                                            
 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

לאדינו           Ladino


קאזה זוארץ


ספרדי טהור
תאריך ושעה
 

גיא זוארץ - לאדינו ופיוט מבית אבא
כנס לאדינו