לאדינו                                                             
מאיזה מוצא את/ה?
[תוצאות]

לאדינו | ספניולית

לדינו
ladino

אזרחות ספרדית
 
מונה:

התחברות לחברים

דף הבית >> מאמרים >> מתילדה כהן סארינו >> מה אוכלים בשבועות
 
מה אוכלים בשבועות?
מתילדה כהן-סראנו -2012
בזמנו, עונת הקיץ התחילה באמת רק כאשר הגיע חג השבועות. אכן אומר הפתגם שלנו "אם לא הגיע שבועות אל תוריד את הפרווה", או כמו שאומרים בירושלים "אם לא מגיעה השירה, אל תוריד את האדרת", כאשר השירה היא שירת התורה.
כמו לכל החגים שלנו גם לחג השבועות יש את המאכלים המסורתיים (שהם כמובן חלביים) אשר מחזירים אותנו אל בית הורינו.
אז מה אכלנו בליל שבועות? קודם כל, את פשטידת התרד שהכינה אימי דיאנה סראנו, יחד עם היוגורט. הפשטידה הזאת עשויה מבסיס של תרד עליו יושבות קציצות גדולות עשויות מביצים, גבינה מלוחה (קצ'קבל) ולחם רטוב וסחוט. אימי נהגה להכין גם פשטידת מקרונים חלבית   והקישואים הממולאים, בהם היא "הצילה" את הלחם הלא טרי ואת הגבינה הקשה מדי, ופשטידת חצילים המכילה גם גבינה מלוחה וביצים, שהיא בעלת מסורת עתיקה.
בסוף הארוחה הגישה לנו אימי את ה"סוטלצ'": רפרפת קרה עשויה מחלב ואורז טחון. על כל מנה היה מצויר (באמצעות קינמון) ציור של מגן דוד או האות הראשונה של השם של כל אחד מאיתנו.
עם הזמן, כאשר אני התחלתי להכין בעצמי את תפריט חג השבועות, הוספתי אליו דבר מאפה אשר נהוג בקרב יהודי בולגריה ושאותו למדתי מחברתי עדינה קונפורטי. המאפה הינו ה"איצ'וסה דה לצ'ה", ("פאי חלב") שהוא מאפה הממולא בחלב מתוק ובביצים.
כדי לחתום את הסעודה, אני אוהבת להגיש למשפחה את הקינוח האהוב עלינו ה"קרם קרמל". "קרם הקרמל" הינו מעדן חלב אשר אני מכינה מחלב, ביצים וסוכר שרוף, על-פי המתכון של ביתי ליאורה קלמן.
לעיתים, וכאשר נותר בידי זמן, אני נהנית להוסיף אל תפריט החג גם את המתכון האיטלקי של פרחי קישואים הממולאים בגבינה לבנה, מצופים בפירורי לחם ומטוגנים. מתכון זה הינו המתכון המיוחד של אחותי ויקטוריה אשכנזי ממסעדת "איל פסטיו" בתל-אביב.

המטבח מורכב ממסורת ומהתחדשות. אני ממליצה לכם תמיד להוסיף אל התפריט שלכם דברים חדשים, מעניינים וטעימים, ולהגיש אותם באהבה למשפחותיכם.
איחולים למועדים לשמחה ובתיאבון. 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

לאדינו           Ladino


קאזה זוארץ


ספרדי טהור
תאריך ושעה
 

גיא זוארץ - לאדינו ופיוט מבית אבא
כנס לאדינו