לאדינו                                                             
מאיזה מוצא את/ה?
[תוצאות]

לאדינו | ספניולית

לדינו
ladino

אזרחות ספרדית
 
מונה:

התחברות לחברים

דף הבית >> מאמרים >> מתילדה כהן סארינו >> משלוח מנות לפורים
 
משלוח מנות לפורים
מתילדה כהן-סראנו – פורים 2012

עבורי, הזיכרון מחג הפורים קשור למנהג משלוחי המנות אשר אנו נוהגים לשלוח איש לרעהו.
בימים שבהם אני הייתי ילדה, הייתה אימי נוהגת לשלוח את משלוחי המנות בצלחות קטנות אשר אותם היא הייתה ממלאה בכל טוב ממעשה ידיה. במשלוחי המנות של אימי לא היו סוכריות, שוקולדות וכד', אלא רק מאפים וממתקים מתוצרת בית. והכול נעשה ביסודיות ועם כל הלב.
מאחר וחיינו באותה התקופה במילאנו שבאיטליה, בה היו המרחקים בין המשפחות היהודיות גדולים, אימי לא הכינה משלוחים רבים מידי. אבל כל אחד מאלו ששלחה, התקבל תמיד בהנאה ובהפתעה.
ובמה נהגה אימי למלא את הצלחת? במסורת שהביאה עימה מאיזמיר שבתורכיה היו לדוגמה כעכים מכל הצורות: קודם כל הסולם אשר משמש לפי הכלל הפורימי לעלות את המן לגרדום; אחר כך המספריים, המשקפיים והאותיות הראשונות של בני המשפחה). היו גם
עוגיות מרציפן או עוגיות שקדים, שניים-שלושה "טראבאדוס", או מספר "קוראבייס" (עוגיות טחינה) וחתיכת "שמלייה" – סרטים של בצק מטוגן שסימלו את האוזניים של המן.
כדי להשלים את הצלחת, הייתה אימי מכינה את ה"יונה" שהייתה עשויה מסלסלת בצק כעכים, בה היא הייתה מניחה ביצה קשה. אל היונה הייתה אימי מוסיפה מקור וכנפיים מבצק ואופה אותה בתנור ביחד עם הכעכים. בירושלים (ולא רק בירושלים) הייתה ה"יונה" נקראת "פולר".
את משלוח המנות צריך היה להגיש בזמנו, בגלל שתי סיבות אשר  הן גם מוזכרות בפתגמים:
"לאן שהולכות צלחות חוזרות קערות" הדבר מרמז על כך שמי שמוסר משלוח מנות בדרך כלל גם יקבל חזרה בנדיבות.
כמו כן נהוג לומר: "משלוח מנות אחרי פורים" שמובנו הוא "עבר זמנו בטל קורבנו". פתגם זה בא להזכיר לנו באופן הומוריסטי כי מוטב לעשות את הדברים במועדם, מפני שכאשר עובר זמנם הדברים מאבדים את ערכם ואת משמעותם. 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

לאדינו           Ladino


קאזה זוארץ


ספרדי טהור
תאריך ושעה
 

גיא זוארץ - לאדינו ופיוט מבית אבא
כנס לאדינו