לאדינו                                                             
מאיזה מוצא את/ה?
[תוצאות]

לאדינו | ספניולית

לדינו
ladino

אזרחות ספרדית
 
מונה:

התחברות לחברים

דף הבית >> זמרי לאדינו >> ניצה טרמין
 

ניצה טרמין

ניצה טרמין

ניצה טֶרְמִין היא זמרת ומוזיקאית ישראלית, מבצעת בעיקר מוזיקה ספרדית, לאדינו, פאדו ומוזיקה צוענית. התגלתה במופע "בית פורטוגזי", שבו ביצעה משיריה של הזמרת עמליה רודריגז. אלבומה השני, שיצא בשנת 1999, כלל את הלהיט המתורגם "נפלי". היא בעלת קול קונטרה אלט ייחודי ונמוך. במהלך השנים שיתפה פעולה על הבמות עם מספר אומנים, בהם שמעון פרנס, ירון אנוש ואומן הגיטרה באלדי אולייר.

ביוגרפיה
ניצה טרמין היא אחותו של שחקן תיאטרון הקאמרי, אבי טרמין. היא בעלת תואר ראשון במוזיקולוגיה של אוניברסיטת בר-אילן. דוברת את שפת יהודי ספרד, הלאדינו.

טרמין הייתה הסולנית של להקת פיקוד דרום. לאחר השירות הצבאי ביצעה עשרות הקלטות של רומנסות ספרדיות בלאדינו ל"קול ישראל" עבור יואל רקם ומשה שאול, על מנת לשמר את התרבות הנעלמת הזו.

בתחילת שנות ה-90 העלתה טרמין את המופע "בית פורטוגזי", שהוקדש לשיריה של עמליה רודריגז, מהבולטים במוזיקת הפאדו בפורטוגל. השירים, שתורגמו לעברית על ידי דודו ברק ואחרים, הוקלטו לאלבום שנשא את שם המופע, בעיבודו של ניצן עין-הבר. בין השירים בלטו במיוחד שיר הנושא וכן השיר "חתולונת". המופע והאלבום זכו לאהדת המבקרים. האלבום התקבל בהתלהבות בפורטוגל ובתקשורת המקומית שם שיבחו את טרמין על האומץ שלה לקחת את המוזיקה הפתלתלה והמסובכת הזו ולבצע אותה כהלכה[דרוש מקור].

בשנת 1999 הקליטה את האלבום "נפלי", ששיר הנושא שלו זכה להצלחה ולהשמעות רבות ברדיו. מתוכו, השיר "נפלי" הפך למזוהה עם טרמין. גם אלבום זה היה בעל אופי ים תיכוני, ופרט לשירים מתורגמים, כלל גם שירים מקוריים, שנכתבו לטרמין על ידי יוצרים כרחל שפירא, אהוד מנור, חמוטל בן זאב, יוני רועה ודרור אלכסנדר, המעבד והמפיק המוזיקלי של האלבום. שיר בולט נוסף מתוכו היה הדואט "בוא נעשה", שנכתב על ידי חמוטל בן זאב על פי לחן קפריסאי עממי, שאותו שרה עם אחיה, שחקן התיאטרון אבי טרמין. לשיר "נפלי" צילמה טרמין וידאוקליפ בעברית ובספרדית, שצולם בתחנת הרכבת "תל אביב מרכז סבידור", ושודר בשעתו בערוצי הטלוויזיה השונים ובעיקר בערוץ "ויוה" בין התוכניות השונות. השיר "נפלי" זכה לגרסאות רבות בשפות שונות ברחבי העולם, אך לניצה שמורה זכות הראשונים להקלטת השיר בגרסאות העברית והספרדית.

בשנת 2001 יצאו לתחנות הרדיו הסינגלים "מול הים" ו"קטיפה שחורה", שביחד עם השיר "נפלי" זוכה להשמעות רבות ברדיו עד היום, בייחוד ברשת ג'. השיר "קטיפה שחורה" הוקלט על ידי טרמין גם הוא בדומה ל"נפלי" בגרסה ספרדית ייחודית.

בשנת 2004 הוציאה טרמין אלבום בהופעה חיה הנושא את השם "אהבה צוענית", על שם המופע המצליח שלה במסע בין השירים והתרבות הצוענית. המופע עצמו רץ בהצלחה בכל רחבי הארץ כ-10 שנים, והיה למופע המצליח והבולט ביותר של טרמין על הבמות.

בשנת 2006 הוזמנה טרמין לסבב הופעות במדינות הבלקן והשתתפה בפסטיבל "פסטילאדינו", תחרות הזמר הבינלאומית לשירים חדשים בשפת הלאדינו שהתקיים בחסותו של הנשיא החמישי ויו"ר רשות הלאדינו מר יצחק נבון. שנערך באותה שנה בראשון לציון. בפסטיבל ביצעה טרמין את השיר "כך תחפשני" מאת משה בכר, יוסי לוי ואלישע אבשלום.

בשנת 2007 השתתפה טרמין באלבום "ירושלמי שכמוך - שירת ירושלים של דודו ברק" וביצעה את השיר "עין שמות לירושלים" למילותיו של ברק וללחן עממי פרסי.

בשנת 2008 ביצעה טרמין שני שירים במסגרת אלבום משולש בשם "למרחקים מפליגות הספינות" - אוסף שירי נמל, ים ומלחים מכל התקופות, לציון 70 שנה לנמל תל אביב. באוסף השתתפו אומנים רבים. את השיר "ים שלי", והשיר "שיר היין המר" בביצועה של טרמין כתב נתן זך והלחין גארי ברתיני.

בשנת 2009 כלל שמעון פרנס את השיר "קטיפה שחורה" של טרמין באלבום אוסף שערך בשם "פותחים עולם" (הליקון, מרס 2009).

טרמין ביצעה את שיר הנושא לסרטו התיעודי ז'קי ברקן, "1943 - השנה האבודה", אותו הקליטה בשלוש שפות: עברית, אנגלית וצרפתית. הסרט עוסק בהיבטי השואה והוקרן בארץ ובכל רחבי אירופה. שיר הנושא נכתב בגרסה הצרפתית על ידי ז'קי ברקן והולחן על ידי נחום היימן. את הגרסאות העברית והאנגלית של השיר תרגם אהוד מנור.

בחודש יולי 2010 הקליטה טרמין את האלבום "רומנסה ספרדית", שיצא לחנויות בספטמבר 2010, בו נכללים 14 שירי לאדינו, בחלקם שלא הוקלטו מעולם. בין השירים היותר מוכרים ניתן למצוא את "אדיו קרידו", "המלך נמרוד", "מנסניקה", "מאמא יו נו טנגו ויסטו" ו"צור משלו אכלנו". לאלבום צורפו 3 רצועות בונוס לשיריה המוכרים של טרמין בעברית מהעבר: "קטיפה שחורה", "הטנגו של נפלי" ו-"לילה אפל" שהולחן על ידי יוני רועה, אותם הקליטה גם בספרדית. בסך הכל כולל האלבום 17 רצועות שמע. האלבום הופק כולו על ידי ניצה טרמין עצמה ובשיתוף עם אורי הרפז. בתוך עטיפת האלבום כתבה טרמין: "את האלבום הזה יצרתי באהבה רבה מתוך געגוע לבית ולמורשת שאינם עוד אך צרובים בלבי ונשמתי. בשירתי רוצה אני לגעת ולחבק את נשמת כל אחד ואחת מכם". את האלבום מלווה מופע חדש הנקרא על שמו ובו מבצעת טרמין שירי לאדינו מהאלבום וגם שירים נוספים בלאדינו שאינם כלולים בו, לצד קטעי קישור המספרים ומתארים את התרבות הזו. בנוסף, משלבת טרמין במופע זה שירים נוספים מדרכה המוזיקלית במהלך השנים ובהם שירי פאדו ושירים צוענים. המופע רץ בכל רחבי הארץ החל משנת 2010.

טרמין מופיעה כיום (2011) על הבמות עם שלושה מופעים עיקריים נוספים, מלבד המופע הנלווה לאלבום. המופע הראשון הוא מופע משותף עם שמעון פרנס בשם "חלום לים התיכון" - מופע זה הוא בהשראת תכניתו של פרנס בטלוויזיה החינוכית בעלת שם זהה, בו טרמין שרה שירים מאגן הים התיכון לצד קטעי מעבר וקישור של פרנס. השני הוא המופע "נשים שרות יוון" בו לוקחת טרמין חלק, אותו מנחה איש הרדיו המוערך ירון אנוש בו הוא חוזר אל הסיפורים והחוויות והשירים היווניים. המופע השלישי הוא "דואט לטיני", משירי האהבה הלטיניים מכל הזמנים.

דיסקוגרפיה
"בית פורטוגזי" (1992)
"נפלי" (1999)
"אהבה צוענית בהופעה חיה" (2004)
"רומנסה ספרדית" (2010)

מופעים
"כחוט השני" (רומאנסות ספרדיות וקטעי פלמנקו)
"בית פורטוגזי" (שירת הפאדו של פורטוגל)
"חיוכים" (מיטב השירים הספרדיים בעברית ובספרדית - מופע משותף עם באלדי אולייר)
"אהבה צוענית" (חגיגה סוחפת של מוזיקה וזמר צועני)
"כלניות" (משירי משה וילנסקי ושושנה דמארי)
"נשים שרות יוון" (מופע משותף עם ירון אנוש)
"דואט לטיני" (שירי האהבה הלטיניים הגדולים מכל הזמנים)
"חלום לים התיכון" (שירים סביב אגן הים התיכון בעקבות תכנית הטלוויזיה - מופע משותף עם שמעון פרנס)
"רומנסה ספרדית" (מופע חדש בלאדינו המלווה את צאת האלבום החדש של ניצה טרמין, במופע משלבת טרמין רומנסות בלאדינו, שירי פאדו מפורטוגל ושירים נוספים מתחנות חייה המוזיקליות לצד סיפורים מרגשים על הבית ועל תרבות הלאדינו)
 

                                                                                                                                                                            
 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

לאדינו           Ladino


קאזה זוארץ


ספרדי טהור
תאריך ושעה
 

גיא זוארץ - לאדינו ופיוט מבית אבא
כנס לאדינו