לאדינו                                                             
מאיזה מוצא את/ה?
[תוצאות]

לאדינו | ספניולית

לדינו
ladino

אזרחות ספרדית
 
מונה:

התחברות לחברים

דף הבית >> מאמרים >> מתילדה כהן סארינו >> סדר ט"ו בשבט
 
סדר ט"ו בשבט
מתילדה כה-סראנו – 2012

 
כל שנה, מספר ימים לפני ט"ו בשבט, הייתה מצלצלת אלי אימי ז"ל, ואומרת לי: "מתילדה, אל תשכחי לבוא לקחת את השקיות מבד שהכנתי לילדים. אל תאחרי פן הן תאבדנה את טריותן". מילים אלו לוקחות אותי אחורה בזמן ואני נזכרת  איך חגגנו את ט"ו בשבט בבית הורי במילאנו.
לסדר ט"ו בשבט אבי היה מזמין את חבורת חבריו, רובם יהודים איטלקיים שלא נהגו לקיים אותו בבתיהם. בהזדמנות הזאת הייתה אימי עורכת שולחן לפי מסורתנו העתיקה. כשבאו האורחים הופיע לפניהם שולחן הסלון  פתוח בכול צדדיו ומכוסה במפה יפה ומלא בצלחות, עליהן שמה אימי את כל הפירות הטריים והיבשים שאפשר היה למצוא באותה תקופה של השנה:  תאנים יבשות וצימוקים,  אגוזים וצנוברים, מנדרינות ואגסים מכול הצבעים. ולא רק את אלה שאפשר היה למצוא היא שמה. היא חיפשה ומצאה את המשמשים היבשים מתורכיה, את התמרים מארץ ישראל ואת הבננות שהיו עדיין נדירות באיטליה באותה תקופה. ועוד הרבה דברים היו על השולחן. אימי הייתה שמה זיתים שחורים וירוקים, דבש וחרובים, ערמונים, פיסטוקים ושקדים.
האורחים היו יושבים ליד השולחן מלאי פליאה והתפעלות שהיו מתחדשים מדי שנה בשנה, ולא התחילו לאכול עד שאבי לא היה אומר את הברכות, על-פי סדרן. אבי היה ממלא את הכוסות ביין אדום ולבן וברכת  "בורא פרי הגפן", הייתה הסימן שהרשה לכולם לשתות. אחר כך הייתה אימי מביאה לשולחן צלחת מלאה בבוריקיטס במילוי גבינה, ואבי היה אומר את ברכת המזונות שפתחה את הדרך לברכות האחרות: "בורא פרי העץ", "בורא פרי האדמה" וכמו שאמרנו אנחנו שאהבנו להתבדח: "בורא פרי... אכלתי אותו". כך כל אחד יכול היה לבחור את מה שהעדיף, וכשכבר היה נדמה לנו שאי-אפשר לאכול יותר, הייתה מביאה אימי את הקפה עם הטרבאדוס, גולת הכותרת של הערב.
זיכרונותיי  הראשונים מט"ו בשבט קשורים גם לשקיות מבד שנהגו להכין לילדים ושאימי תפרה מבד עבה ואחר כך מילאה בפירות בשבילנו, ביניהן היא הכניסה גם קצת כסף.  מסורת זאת נשארה כל עוד הייתה חיה, כשנהגה להכין לנכדים שקיות מלאות בכול הפירות האפשריים ובסכום קטן של כסף כדמי פורים מוקדמים. אנחנו בילדותנו אכלנו את הפירות שבשקיות לעט לעט ולא היה איכפת לנו שהתערבבו ביניהם. הפירות המתוקים הפכו למלוחים והמלוחים למתקתקים. שטרות הכסף נדבקו לתאנים ולשזיפים היבשים.
כשעליתי לארץ לא יכולתי לוותר על המסורת היפה, מבית מורשת יהדות ספרד, לקיים סדר ט"ו בשבט, ורציתי להמשיך אותה בביתי, כמו שראיתי אותה בבית הורי. בזאת עזר לי בעלי אהרן כהן ז"ל, אשר היה מהמחדשים את מסורת סדר ט"ו בשבט בהתאם למסורת יהדות המזרח והמיוסדת על פי הספר העתיק "פרי עץ הדר", שמקובלי צפת נהגו לקרוא בו בליל ט"ו בשבט. כך שמשנה לשנה נהגנו להזמין בליל ט"ו בשבט את כל חברינו לסדר ט"ו בשבט המסורתי, והם אימצו מנהג זה בשמחה וחגגו אותו בבתיהם.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

לאדינו           Ladino


קאזה זוארץ


ספרדי טהור
תאריך ושעה
 

גיא זוארץ - לאדינו ופיוט מבית אבא
כנס לאדינו