לאדינו                                                             
מאיזה מוצא את/ה?
[תוצאות]

לאדינו | ספניולית

לדינו
ladino

אזרחות ספרדית
 
מונה:

התחברות לחברים

דף הבית >> ארגונים >> פסטילאדינו
פסטילאדינו          
 

פסטילאדינו
פסטילאדינו


הפסטילאדינו היא תחרות זמר, שנועדה לעודד כתיבת יצירות חדשות בשפת הלאדינו. בזכות חמש התחרויות שנערכו בעשור האחרון השתלבו במעגל היצירה בלאדינו אלפי יוצרים, זמרים ומעבדים חדשים- מהארץ ומהעולם.
בתחרות- שנערכת במתכונת אירוויזיונית חלק תחרותי וחלק אמנותי.

בחלק האמנותי ישתתפו יעקב כהן וגלית גיאת – כוכבי "בוסתן ספרדי". גיאת תשיר רומנסות מוכרות עם אנסמבל הזמרים וכהן יצחק עם תרבות הלאדינו. עוד בתכנית האמנותית: מופע פלמנקו רב משתתפים עם טניה וינוקור ולהקת תיאטרון פלמנקו פיוז'ן ומקהלת הילדים  מתורכיה "כוכבי איסטנבול" עם מנהלם המוזיקלי איזט בנה. הלהקה – שמשתתפיה ילדים יהודים השרים בלאדינו זכתה בפרסים בתחרויות קודמות ומגיעה לישראל שוב לדרישת הקהל.

החלק התחרותי של הערב יהיה בסימן של הדור הצעיר השר לאדינו ובו זמרים צעירים ומוכשרים יתחרו על ביצוע עשרת השירים הפופולאריים מכל התחרויות עד כה. בין השופטים: שמעון פרנס, אהרון פררה, יוסי טלגן, מתילדה כהן סראנו פרופ' שושנה וויך שחק, דוד סוזנה, אייל פרץ ועוד. יו"ר ועד השופטים : מוני מורנו ארמוזה. האירוע יצולם לטלוויזיה הישראלית.

"העובדה שמשתתפים בפסטילאדינו תחרות כוחות צעירים ורעננים,  מעידה על רצון עז לראות בלאדינו שפה חיה ומתחדשת", אומר יצחק נבון הנשיא החמישי של מדינת ישראל  ויו"ר הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו, הנותן חסותו לאירוע. "התחרות מוכיחה שתרבות הלאדינו אינה רק התרפקות על העבר, אלא יצירה חדשה הזורמת בעורקים."

יוזמי ומפיקי הפסטילאדינו מוני מורנו ארמוזה ואלי מתתיהו מהאגודה למורשת יהדות ספרד מוסיפים ואומרים " אנו רואים את עצמנו כשליחים של תרבות הלאדינו העתיקה שמשימתם הינה לחדש ולרענן את התרבות ולגרום ליצירה חדשה בשפה זו, ובכך לחיותה ,  ולחשיפתה בפני קהילות אחרות שאינן מכירות אותה".

כחלק מהחגיגות ייערך לראשונה אירוע ה"מקהלאדינו" - חבורות זמר ומקהלות שרות לאדינו

האירוע יערך ב 25 בדצמבר ב 20:30 בצוללת הצהובה בירושלים ויכלול הדלקת נרות בנוסח הלאדינו ע"י הזמר והפייטן מוני מורנו ארמוזה  שהינו דור 23 בירושלים למשפחה ממגורשי ספרד . ארמוזה ביחד עם אלי מתתיהו הקימו את העמותה למורשת יהדות ספרד המפיקה את המקהלאדינו  ואת הפסטילאדינו.  באירוע זה יוענק עיטור כבוד לגב' מתילדה כהן סראנו על תרומתה העצומה לתרבות הלאדינו . כהן סראנו הוציאה באחרונה מילון לאדינו עברי- עברי-לאדינו , וכן ספר בישול עם כל המתכונים הנהוגים בקרב יהדות ספרד , וזאת בנוסף לכ- 30 ספרים שהוציאה עד כה .


יום ה' 15/12/2001 בשעה 20:30 היכל התרבות ראשון לציון

מנחים: גלית גיאת ואלי מתתיהו

במאי: שוקי וגנר, מנהל מוזיקלי: רוני וייס


סיכום הפסטילאדינו 2011


פסטילאדינו
פסטילאדינו שנים קודמות

תחרות הזמר הבינלאומית לשירים חדשים בשפת הלאדינו 
עם התזמורת הסימפונית ירושלים – רשות השידור

בחסות: הנשיא החמישי ויו"ר רשות הלאדינו מר יצחק נבון
מנהל מוסיקלי: רוני וייס, במאי: שוקי וגנר
יוזמים ומפיקים: אלי מתתיהו ומוני מורנה ארמוזה
יועצת לאדינו: המשוררת מתילדה כהן סראנו, מחברת המילון לאדינו-עברית

ביטוי למסורות יהודיות עתיקות -שילוב של תחרות בניחוח אירוויזיוני עם פיוטים ורומנסות

האירוע בחסותו של הנשיא החמישי ויו"ר רשות הלאדינו מר יצחק נבון , מתקיים בתיאטרון ירושלים, אולם הנרי קראון והוא מצולם לטלוויזיה הישראלית.
התחרות נוסדה במטרה לעודד כתיבת יצירות חדשות בשפת הלאדינו. בזכות הפסטיבל משתלבים במעגל היצירה בלאדינו יוצרים, זמרים ומעבדים חדשים- מהארץ ומהעולם. התחרות מביאה למודעות הציבור את התרבות הקסומה של שירת הלאדינו.
לתחרות מגיעים עשרות רבות של שירים חדשים ומתוכם נבחרים עשרה שירים אשר ישתתפו בארוע ואשר יזכו לעיבודים תזמורתיים שאותם תבצע התשמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור.
המנהל המוסיקאלי והמנצח רוני וייס מלהק את הזמרים המבצעים. התכנית האמנותית תכלול בין השאר פיוטים ורומנסות בלאדינו בביצוע הפייטן מוני מורנו ארמוזה ונגנים בכלים מזרחיים אותנטיים ותפורסם בקרוב.

פסטילאדינו

המשוררת מתילדה כהן סרנו, זוכת הפסטילאדינו: אודליה דהן, יהורם גאון, אלי מתיתיהו, יצחק נבון


"העובדה שמשתתפים בתחרות יוצרים מארצות שונות, מעידה על רצון עז לראות בלאדינו שפה חיה ומתחדשת", אומר יצחק נבון הנשיא החמישי של מדינת ישראל ויו"ר הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו. "התחרות מוכיחה שתרבות הלאדינו אינה רק התרפקות על העבר, אלא יצירה חדשה הזורמת בעורקים." נבון נותן את חסותו הרשמית לאירוע.

"בדומה לאירווויזיון, הפסטילאדינו היא תחרות של שירה חיה בליווי תזמורת סימפונית", אומר רוני וייס המנהל המוזיקלי של התחרות. "השירים הנבחרים לתחרות הם ברמה מוסיקלית גבוהה. הטקסטים נאמנים למסורת הסיפורית של תרבות הלאדינו והמנגינות קליטות, חמות ומרמזות לשורשים מוסיקליים ספרדיים" .

"אנו שמחים על כך שאנו מהווים אלטרנטיבה למסורת של חגיגות ליל הסילבסטר ובערב זה אנו מחדשים ומרעננים את תרבות הלאדינו העתיקה. זוהי שליחות בעבורנו, ואנו מקווים שבני כל העדות והמסורות יגיעו להכיר אותה ולהינות", מוסיפים יוזמי ומפיקי הפסטיבל , אלי מתתיהו ומוני מורנו ארמוזה. 
 

 http://www.festiladino.co.il/

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

לאדינו           Ladino


קאזה זוארץ


ספרדי טהור
תאריך ושעה
 

גיא זוארץ - לאדינו ופיוט מבית אבא
כנס לאדינו