לאדינו                                                             
מאיזה מוצא את/ה?
[תוצאות]

לאדינו | ספניולית

לדינו
ladino

אזרחות ספרדית
 
מונה:

התחברות לחברים

דף הבית >> זמרי לאדינו >> רבקה רז
 

רבקה רז

רבקה רז


רבקה רז נולדה בירושלים למשפחה ספרדית. את תרבות הלאדינו, שפתה ושיריה, ספגה כבר בילדותה בבית הוריה. בגיל צעיר למדה ריקודי בלט ופיתוח קול, ובמקביל, המשיכה לשיר בעברית ובלאדינו במסיבות משפחתיות. באחת המסיבות הללו בשנת 1963, נכח נחום סלונים, מי שהיה אז מפיק תיאטרון ואמרגנו של שמעון ישראלי, שהצגות היחיד שלו זכו להצלחה. סלונים הזמין את רבקה, להשתתף בהצגתם החדשה של שמעון ישראלי ושייקה אופיר בשם "שין שין". לאחר חודשים של הופעות בהצגה, נקראה רבקה למבחנים של ההצגה "גבירתי הנאווה" שהופקה ע"י גיורא גודיק, וקיבלה את התפקיד הראשי. הצגת הבכורה היתה בשנת 1964, וזכתה להצלחה חסרת תקדים בישראל. כותרות העיתונים הכריזו אז ש"כוכב נולד". שנה לאחר מכן, הוזמנה ע"י המנחה המפורסם אד סאליבן, לשיר בתכנית הטלוויזיה הפופולרית שלו בארה"ב. הופעה זו פתחה בפניה את הדרך לקריירה בחו"ל.

מאז, הופיעה בארץ ובעולם, בעשרות הצגות, מחזות זמר, פסטיבלים וקונצרטים, שזכו להצלחה גדולה. תמונתה התנוססה על עשרות שערי עיתונים, והיא זכתה מספר פעמים בפרס "כינור דוד", הן כזמרת השנה והן כשחקנית השנה בתיאטרון. בשנת 1970, שמחה לחזור אל מחוזות ילדותה, כשהוזמנה ע"י תיאטרון בימות, להשתתף בתפקיד הראשי, לצידו של אברהם מור, בהצגתו של יצחק נבון "בוסתן ספרדי". ההצגה ושירי הלאדינו שלה, זכו להצלחה ענקית. זמן קצר לאחר מכן היא עברה לגור ולהופיע בארה"ב.

בשנת 1978 הוזמנה להשתתף בסרט "זמר ספרדי טהור", המספר את סיפורה המופלא של יהדות ספרד. שירי הלאדינו בפסקול הסרט, שהושרו ע"י רבקה רז, זכו להצלחה גדולה, ותקליט הפסקול הופיע במקביל בארץ ובעולם. שנה לאחר מכן, הוזמנה ע"י קול ישראל, להשתתף יחד עם אמנים אחרים, בתכנית מיוחדת בשם "מזמורים", לזכרו של יצחק לוי, אשר הקדיש את חייו לליקוט ואיסוף, מאות שירים, מזמורים ורומנסות בלאדינו. תקליט המופע זכה להצלחה. רבקה רז הקליטה מאז שנות ה-60 ועד היום, עשרות שירים בעברית ובלאדינו.  
 

                                                                                                                                                                            
 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

לאדינו           Ladino


קאזה זוארץ


ספרדי טהור
תאריך ושעה
 

גיא זוארץ - לאדינו ופיוט מבית אבא
כנס לאדינו