תולדות השוקולד המפורסם ביותר בישראל

תולדות השוקולד המפורסם ביותר בישראל

צפו בסיפור המרתק של "עלית", התשובה של ישראל ל"הרשי'ז"

 

אם אי פעם נסעתם לישראל, ביקרתם בסופר כשר או אפילו סתם אם יש לכם כמה בני דודים ישראליים שמבקרים מדי פעם, אולי נתקלתם בשוקולד של "עלית", חברת השוקולד המובילה והאהובה בישראל. אתם יכולים לחשוב עליה שהיא הגרסה הישראלית של "הרשי'ז", מינוס פארק השעשועים, עם מבחר (מעט) טעים יותר.

 

אנחנו די אובססיביים לשוקולד ישראלי כאן ב"נושר" ואפילו יצאנו למשימה המפרכת לדירוג סוגי השוקולד הישראלי האהובים עלינו. ומי יכול להאשים אותנו – אפילו גל גדות וג'ימי פאלון אוהבים שוקולד ישראלי.

 

אבל אי אפשר לעבור רשימה של חטיפי שוקולד ישראלים בלי לשים לב לדומיננטיות של "עלית", שלמעשה יש לה היסטוריה מרתקת.

 

"עלית" הוקמה בשנות העשרים בלטביה, כאשר במקור נקראה החברה "לימה", שמשמעותה 'מזל' בלטבית. בשנות השלושים של המאה הקודמת, "לימה" ייצאה את המתוקים שלה לצרפת, בריטניה ומצרים, בין היתר. אולם בשנת 1933, עם עליית הנאצים לשלטון, עבר אחד משלושת השותפים בחברה, אליהו פרומצ'נקו, עם משפחתו לישראל, והוא הביא עמו מכונות, וחשוב מכך, מומחים לממתקים.

 

בשנת 1934, פתחה החברה מפעל ברמת גן. במהלך מלחמת העולם השנייה, זכתה "עלית" בחוזה לאספקת שוקולד לצבא הבריטי ולכוחות בעלות הברית שהוצבו באזור. פרומצ'נקו אף פתח מפעל וחנות בביירות, אך הצליח לסגור אותם לפני מלחמת העצמאות של ישראל בשנת 1948. בשנת 1958, "עלית" החלה להכין קפה נמס, מותג מוכר בישראל ובזירה הכשרה העולמית.

 

בשנות השבעים, "עלית" התמזגה עם "ליבר", בית חרושת נוסף לממתקים, מה שאומר שהחברה החלה למכור חטיפים מועדפים כמו מקופלת, מותג המסטיקים האיקוני הישראלי עלמה, ואף הפכה למוכרת המורשית בישראל של מסטיק בזוקה. בשנת 1997, נרכשה "עלית" על ידי "שטראוס", שהיא כיום חברת המזון הגדולה בישראל, והיא עדיין מייצרת את חטיפי השוקולד האהובים ביותר בישראל.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט