שאלו את המומחה: חזיר כשר

שאלו את המומחה: חזיר כשר

האם יהודים יכולים לעבור השתלה של שסתום לב מחזיר?

 

הערכה: אח של חבר יקר (גוי) עבר לאחרונה ניתוח להחלפת שסתום לב. המנתחים השתמשו בשסתום לב מחזיר, וזו ככל הנראה האפשרות הטובה ביותר להליך כזה. האם מותר ליהודים שומרי מצוות הזקוקים לאותה השתלה להשתמש בשסתום מחזיר?

–פמלה, בולטימור

 

תשובה: ברפואה המודרנית, מושתל לעיתים עור חזיר על חולים עם כוויות קשות, ושסתומי לב מושתלים לרוב בחולים עם שסתומים פגועים או חולים. תהליך זה, הנקרא קסנו-השתלה, מתאר השתלות מכל בעל חיים שאינו אנושי בבני אדם.

 

ניתן להניח שיהיה אסור ליהודים לעבור השתלות מחזירים בגלל האיסור המקראי לאכול ולגעת בחזירים בספר ויקרא פרק י"א פסוקים ז-ח: "וְאֶת-הַחֲזִיר כִּי-מַפְרִיס פַּרְסָה הוּא, וְשֹׁסַע שֶׁסַע פַּרְסָה, וְהוּא, גֵּרָה לֹא-יִגָּר; טָמֵא הוּא, לָכֶם.  מִבְּשָׂרָם לֹא תֹאכֵלוּ, וּבְנִבְלָתָם לֹא תִגָּעוּ; טְמֵאִים הֵם, לָכֶם."

 

עם זאת, רש"י, פרשן תורני מהמאה ה-11, הסביר כי איסור זה לגעת בחזירים חל רק כאשר יהודים היו בדרכם לירושלים לקיים את שלושת הרגלים – פסח, חג השבועות וסוכות. במהלך אותם רגלים נדרש העם להיות במצב מוגבר של טוהר, ולכן הם נאלצו להימנע מלגעת במשהו כמו בשר של חזיר. אפילו בדרך לירושלים נאסר על היהודים לגעת בבשר של חזיר. על פי ההלכה, עורו של בעל חיים אינו מעביר זיהומים, במיוחד אם הוא נעשה שזוף.

 

אין שום בעיה הלכתית עם עור ושסתומי לב מחזיר – בדרך לירושלים או בכל זמן אחר. מעבר לכך, יש עיקרון חשוב מאוד ביהדות שנקרא פיקוח נפש, או הצלת חיים. על פי ההלכה היהודית, ניתן למעשה להפר כל אחת מהמצוות שבתורה (למעט עבודה זרה, רצח ויחסי מין אסורים), על מנת להציל חיים של אדם; עיקרון פיקוח נפש הוא חזק עד כדי כך. המשמעות היא שגם אם השימוש בדרך כלל בחלקי חזיר לא הותר על ידי ההלכה, כאשר חיי בני אדם נמצאים על כף המאזניים, אנו מצווים לעשות כל מה שצריך כדי להציל אותם.

 

אגב, הנושא הזה הועלה בפרק של האנטומיה של גריי לפני מספר שנים. בפרק ("הצילו אותי", פרק 8, עונה 1) ילדה יהודייה אורתודוקסית מסרבת לעבור השתלת שסתום לב מציל חיים מחזיר כי זה לא כשר. המנתחים מבצעים בסופו של דבר את ההליך באמצעות השתלת שסתום מפרה. כאשר שודר הפרק לראשונה, הגיבה הקהילה היהודית האורתודוקסית בגינוי מפני תיאור היהודים וההלכה היהודית. הרב אבי שפרן, מנהל יחסי ציבור של אגודת ישראל של אמריקה, כינה את סירוב הדמות להשתלה מחזיר "אדישות".

 

בשורה התחתונה: אם מדובר בהליך מציל חיים, אין שום בעיה להשתמש בחלקים מבעל חיים שאינו כשר – אלא אם כן החלק הזה הוא כריך חזיר, והנוהל אינו מציל חיים כל כך, כמו ארוחת צהריים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט