לאדינו                                                             
מאיזה מוצא את/ה?
[תוצאות]

לאדינו | ספניולית

לדינו
ladino

אזרחות ספרדית
 
מונה:

התחברות לחברים

דף הבית >> ארגונים >> אקי ירושלים
אקי ירושלים          
 

אקי ירושלים

אקי ירושלים


אקי ירושלים "   Aki Yerushalayim)  כאן ירושלים") הוא כתב עת בלאדינו, אחת היוזמות של עמותת "ספרד" - העמותה לשימור, טיפוח והפצת המורשת היהודית-ספרדית.

עיתונים בלאדינו יצאו לאור עד למחצית המאה הקודמת בריכוזים בהם חיו יהודים ספרדיים דוברי לאדינו. אך שלא כמו אותם עיתונים שהביאו בעיקר דברי חדשות, מביא כתב העת "אקי ירושלים" מאמרים וכתבות אודות תרבות הלאדינו עצמה ותולדותיה, מתוך רצון לשמרולטפח את היצירה התרבותית בשפה זו..

כתב העת יצא לאור לראשונה  בשנת 1979 כביטאון של מדור הלאדינו בקול ישראל. החל משנת 1986 הופיעה עמותת "ספרד" כשותפה בהוצאת הביטאון ומשנת 1992 היא זו שעומדת מאחורי הוצאתו.  מאז הקמתו עורך את הביטאון משה שאול ששימש כמנהל שידורי הלאדינו בקול ישראל, וכיום מכהן כסגן יו"ר הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו.

בחלוף השנים כתב העת הלך והתפתח, הרחיב וגיוון בצורה ניכרת את הנושאים בהם הוא מטפל ושיפר מאד את עיצובו הגראפי . במקביל לכך משמש הביטאון במה ליוצרים ותיקים וחדשים בלאדינו ומתפרסמים בו מאמרים קצרים, מדורי תרבות, סקירות על פעילויות בתחום חקר מורשת הלאדינו וכן שירים, סיפורי עם וספורים מקוריים.

הביטאון הינו כיום הותיק  מבין קומץ  כתבי העת המופיעים בשפת הלאדינו. הוא משתמש בכתיב המבוסס על האלפבית הלטיני, שפותח במיוחד עבורו ואומץ על ידי רוב האנשים הכותבים היום בשפה זו
רכישת מנוי לאקי ירושלים
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

לאדינו           Ladino


קאזה זוארץ


ספרדי טהור
תאריך ושעה
 

גיא זוארץ - לאדינו ופיוט מבית אבא
כנס לאדינו